Polscy naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) współtworzą program badawczy eksperymentów planowanych w amerykańskim Zderzaczu Elektron-Jon (EIC), który ma powstać w Brookhaven National Laboratory kosztem ok. 2 mld dolarów.
Nowe urządzenie pozwoli na lepsze zrozumienie budowy najmniejszych cegiełek materii i oddziaływań, dzięki którym ona istnieje – wyjaśnia profesor Lech Szymanowski z NCBJ. Fizycy na całym świecie przygotowują program badawczy EIC i pracują nad optymalizacją projektu akceleratorów i eksperymentów korzystających z ich wiązek – dodaje.
Jak informuje NCBJ, dwa przeciwbieżne akceleratory zderzać będą elektrony z protonami lub z jonami atomowymi, z możliwością polaryzacji obu wiązek. Wśród badaczy przygotowujących nowe eksperymenty jest m.in. polska grupa fizyków teoretyków z Departamentu Badań Podstawowych NCBJ. Doktorzy Paweł Sznajder i Jakub Wagner wraz z kolegami z francuskiego CEA przygotowali platformę obliczeniową PARTONS, pozwalającą na generowanie przewidywań dla EIC w oparciu o istniejącą wiedzę teoretyczną na temat „oddziaływań silnych”.
jp