Prof. Ewa Stępień z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) w Krakowie, wspólnie ze szwajcarskim zespołem pod przewodnictwem prof. Kuangyu Shi z Uniwersytetu Technicznego w Monachium, przeprowadzi wieloaspektowe badania dotyczące obrazowania PET o wysokiej przepustowości z wykorzystaniem sygnałów wielofotonowych na PET o długim osiowym polu widzenia przy użyciu sztucznej inteligencji wspomaganej fizyką.
Jest to jeden z 5 polsko-szwajcarskich projektów, które otrzymają finansowanie w konkursie OPUS24+ LAB.
Jak informuje UJ, projekt, w którym będzie uczestniczyła prof. Ewa Stępień otrzymał finansowanie w wysokości 3,2 mln zł. Skupi się on na przypadku obrazowania PET 68Ga-PSMA raka prostaty.
Efektem badań będzie m.in. „opracowanie protokołu akwizycji obrazowania wielofotonowego na klinicznych skanerach LAFOV PET, stworzenie solidnej i godnej zaufania metody głębokiego uczenia się (AI) opartej na fizyce w celu skutecznej rekonstrukcji i kwantyfikacji obrazowania pozytonium, a także osiągnięcie pierwszego klinicznego obrazowania pozytonium raka gruczołu krokowego”.
jp