Teologię (nie licząc seminariów duchownych) studiuje w Polsce ponad 2,5 tys. osób, ale kościelne uczelnie coraz śmielej oferują także inne, tradycyjnie świeckie kierunki studiów. Łącznie na katolickich uczelniach studiuje ponad 25 tys. osób – wynika z raportu „Kościół w Polsce 2021” przygotowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną.
Kościół katolicki w Polsce prowadzi 2 uniwersytety: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, jak również 3 wyższe uczelnie o statusie uczelni papieskich: Akademia Katolicka w Warszawie, Akademia „Ignatianum” w Krakowie i Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ma status uczelni państwowej. Ponadto na 5 uniwersytetach państwowych istnieją wydziały teologiczne: w Katowicach, Poznaniu, Toruniu, Opolu, Olsztynie i Szczecinie.
Status prawny katolickich szkół wyższych oraz tryb i zakres uznawania przez państwo kościelnych stopni i tytułów naukowych, jak również status prawny wydziałów teologii katolickiej na uniwersytetach państwowych regulują umowy między rządem a Konferencją Episkopatu Polski upoważnioną przez Stolicę Apostolską.
jp