Premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego mówił o nowoczesnych technologiach – m.in. o internecie, sztucznej inteligencji i klonowaniu – i związanych z nimi paradoksach.
– Wynalezienie Internetu miało połączyć nas w jedną globalną wioskę, ale stało się również zaczynem wielu problemów oraz początkiem nowej izolacji i zniewolenia na skalę jakiej wcześniej nie znaliśmy, jeżeli trafia on w ręce dyktatorów, autokratów, a tak się dzieje – ocenił premier.
Mateusz Morawiecki rozmawiał w kuluarach Kongresu z zaproszonymi do Torunia noblistami o początkach świata i zjawiskach kosmosu, ale także o czekającej nas wkrótce erze sztucznej inteligencji.
– Motto Oświecenia brzmiało „sapere aude” – „miej odwagę być mądrym”. Musimy więc zadać sobie pytanie, czy za korzyści ze sztucznej inteligencji ceną nie jest rezygnacja z mądrości. Tak jak musimy pytać, czy za korzyści płynące ze zdolności do klonowania ceną nie jest, albo kiedyś nie będzie rezygnacja z człowieczeństwa albo jego cząstki – powiedział szef rządu.
Premier mówił też o nauce, która w wolnym świecie służy ludziom do tego, aby ich życie było bardziej bezpieczne, lepsze i bardziej godne i o nadziei, że postępy wiedzy będą pomagały nam w rozwoju, ale i czyniły nas pokornymi wobec świata.
– Bo połączenie dwóch wielkich cech, które pchają człowieka do przodu – pokora i pragnienie poszukiwania prawdy i nowych lądów – to największa z cnót, które pomagają nam budować lepszy świat – podsumował Mateusz Morawiecki.
jsz