Prof. Daniel T. Gryko z Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk (PAN), we współpracy z naukowcami z Korei Południowej, odkrył nowy związek chemiczny i opisał jego właściwości. Wyniki badań publikuje prestiżowy tygodnik chemiczny „Journal of American Chemical Society”.
Publikacja dotyczy syntezy i właściwości fotofizycznych nieznanego wcześniej, złożonego strukturalnie związku heterocylicznego będącego hybrydą pirolo[3,2-b]pirolu i diketopirolopirolu – czytamy w informacji Instytutu Chemii Organicznej PAN.
Zbadane właściwości substancji, wykazały pierwszy w skali światowej przypadek, gdy procesy wewnątrzcząsteczkowego rozdzielenia ładunku i przeniesienia ładunku zostały wyodrębnione w obrębie tej samej cząsteczki. Chodzi o to, że proces w stanie wzbudzonym zachodzi dwustopniowo: pierwszym etapem jest częściowe przeniesienie ładunku, a dopiero następnie całkowite rozdzielenie ładunku.
Artykuł jest efektem współpracy z prof. Gryko, który jest dyrektorem Instytutu Chemii Organicznej PAN, z grupą kierowaną przez prof. Dongho Kima z Yonsei University w Seulu.
jp