Konkurs pt. „Biodiversity and its influence on animal, human and plant health” (BiodivERsA Call 2018), którego współorganizatorem jest Narodowe Centrum Nauki, przyniósł sukces polskim zespołom badawczym.
W konkursie złożono 49 wniosków, z czego finansowanie uzyskało 10 na łączną kwotę ok. 11,9 milionów euro. Sześć projektów będzie realizowanych z udziałem polskich naukowców, w tym aż dwa w porozumieniu ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Te dwa projekty to „VOODOO. Eko-ewolucyjna dynamika zakażeń wirusowych dzikich i udomowionych zapylaczy pod presją zmian globalnych” z udziałem dr Hajnalki Szentgyörgyi z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (w porozumieniu ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego oraz we współpracy z zespołami z Francji, Niemiec i Szwajcarii) oraz „FunProd. Relacje między różnorodnością funkcjonalną a produkcją żywności i jakością pod wpływem intensyfikacji ekologicznej” z udziałem prof. dr. hab. Wernera Ulricha z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (w porozumieniu ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego oraz we współpracy z zespołami z Niemiec, Francji, Węgier, Irlandii, Holandii i Słowacji).
jp