Konsorcjum w skład którego wchodzą: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (UWM) w Olsztynie i Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach realizuje projekt badawczy „Opracowanie strategii wykorzystania alternatywnych źródeł białka owadów w żywieniu zwierząt umożliwiającej rozwój jego produkcji na terytorium RP”. Badania finansowane są przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Konsumpcja owadów może być pomocna w walce z głodem na świecie. Co najmniej 2 mld ludzi spożywa owady w różnej postaci. Wbrew powszechnemu przekonaniu, owady są pokarmem spożywanym nie tylko w czasach niedostatku żywności – mówi dr hab. Tadeusz Bakuła z Katedry Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM.
Owady mogą zapewnić zrównoważoną i przyjazną dla środowiska produkcję zarówno żywności dla ludzi jak i pasz dla zwierząt. Badania prowadzone między innymi na UWM mają pomóc w opracowaniu strategii zastosowania białko owadziego w żywieniu zwierząt w Polsce.
jp