Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie, Gmina Lublin, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie oraz spółka Nexbio podpisały umowę o współpracy badawczo-rozwojowej w obszarze wykrywania zagrożeń dla człowieka i środowiska, która przewiduje m.in. analizę i monitoring biologiczno-chemiczny lubelskich ścieków, pod kątem obecności w nich wirusa SARS-CoV-2.
Synergiczna kooperacja wynika z podjęcia możliwości monitorowania ścieków komunalnych w kontekście obecności w nich m.in. wirusa SARS-CoV-2. Umowa ma również znacznie szerszy wymiar współpracy. Dotyczyć będzie bowiem prac wdrożeniowo-badawczych oraz działań dydaktycznych i edukacyjnych – powiedział rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski.
Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych UMCS przypomniała, że monitorowanie ścieków jest nieuniknione w skali kraju.
Takie badania prowadzone są już w niektórych krajach europejskich, np. w Skandynawii czy Belgii, gdzie dość wcześnie udało się odkryć ogniska chorób wirusowych. Dzięki tej współpracy będziemy mogli określać zagrożenia związane z wirusem SARS CoV-2 na terenie miasta ze wskazaniem na konkretne dzielnice i ulice – dodała prof. Szuster-Ciesielska.
jp