Badacze z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) pracują nad ekologiczną i tanią metodą uzyskiwania tworzywa odpornego i lekkiego jak plastik, produkowanego ze śmieci, a do tego rozkładającego się w zaledwie kilka lat.
Chcemy, aby można było zastąpić PET-y czymś, co rozkładałoby się kilka miesięcy, najwyżej kilka lat – wyjaśnia prof. Juan Carlos Colmenares z IChF PAN. Jego zespół pracuje nad w pełni biodegradowalnym tworzywem. Badaczom udało się opracować nową metodę produkowania tzw. DFF (2,5-diformylofurfural). Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie „Applied Catalysis B: Environmental” – informuje IChF PAN.
DFF to związek chemiczny wykorzystywany już teraz do produkcji leków, kosmetyków, perfum, paliw oraz tworzyw przyjaznych środowisku.
Prof. Colmenares przypomina, że były już testy polimerów wytworzonych na bazie DFF. Rozkładają się one do monomerów przypominających cukry. A cukry to łakomy kąsek dla wielu mikroorganizmów. Nawet, gdyby butelkę z takiego tworzywa wyrzucić do lasu, to rozłoży się o wiele szybciej niż konwencjonalne polimery, najdalej po paru latach – tłumaczy.
jp