Uniwersytet Śląski zaprasza na wykład dr Arkadiusza Gorzawskiego. Naukowiec pracujący w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie wygłosi 11 maja wykład otwarty „Przybysze z kosmosu. Tajemnicze ślady cząstek”.
Docierające do Ziemi fale elektromagnetyczne i rozpędzone do prędkości bliskiej prędkości światła cząstki o ogromnej energii bombardują nieprzerwanie naszą planetę. Około 90 proc. cząstek wpadających w atmosferę to protony, 9 proc. to cząstki alfa, około 1 proc. stanowią elektrony. Zdarzają się też nieliczne jądra ciężkich pierwiastków.
Pomimo tego, że promieniowanie pierwotne jest absorbowane w atmosferze, do powierzchni Ziemi dociera ogromna liczba cząstek wtórnych. Oprócz bardzo trudnych do zarejestrowania neutrin, są to głównie miony, które słabo oddziałują z materią i są najsilniej penetrującymi cząstkami, przenikają bowiem nawet kilkaset metrów w głąb ziemi. Podczas wykładu uczestnicy będą mogli zobaczyć ich ślady i przekonać się ile ich jest – czytamy w zaproszeniu.
jsz