Bezcenne starodruki i rękopisy ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, w tym niezwykle rzadko pokazywany autograf „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika, oglądać można na wystawie, która zorganizowana została dla uczczenia 550. rocznicy urodzin astronoma i studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ).
Jak informuje UJ, wystawa jest podzielona na trzy części. Pierwsza z nich opowiada o początkach astronomii polskiej, począwszy od XIV wieku, kiedy powstały pierwsze naukowe dzieła z tego zakresu wiedzy, poprzez wiek XV, kiedy na krakowskim uniwersytecie bardzo prężnie zaczęła rozwijać się katedra matematyki i astronomii.
Centralna część jest poświęcona Mikołajowi Kopernikowi. Tutaj można zobaczyć autograf „De revolutionibus orbium coelestium”, a także trzy pierwsze wydania tego dzieła (Norymberga 1543, Bazylea 1566 oraz Amsterdam 1617).
Trzecia część wystawy prezentuje obiekty, które ukazują recepcję teorii kopernikańskiej w czasach, kiedy heliocentryzm nie został jeszcze uznany za obowiązującą prawdę naukową.
jp