W ciągu ostatnich 10 lat liczba gatunków roślin na szczytach górskich zwiększała się pięć razy szybciej niż w latach 1957-1966. Piszą o tym botanicy w czasopiśmie „Nature”. Wśród autorów artykułu są dr hab. Bogdan Jaroszewicz i Patryk Czortek z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego – informuje stołeczna uczelnia.
Dane z ostatnich 145 lat, pochodzące z 302 europejskich szczytów wskazują, że przyspieszenie przyrostu bogactwa gatunkowego jest bezpośrednio powiązane z globalnym ociepleniem. Badacze udowodnili, że flora górska wykazuje tendencję zgodną z tzw. „globalnym wielkim przyspieszeniem” – coraz szybszymi przemianami zachodzącymi w globalnej gospodarce, społeczeństwie i ekosystemach.
Badania były prowadzone przez botaników z 11 europejskich krajów. Naukowcy nie tylko zebrali aktualne dane o florze 302 górskich szczytów, ale także wykonali kwerendę literatury, aby dotrzeć do sprawozdań z badań i wycieczek botanicznych dziewiętnastowiecznych botaników.