Studenci dorastający w pełni scyfryzowanym społeczeństwie, nie chcą być liderami. Jest to grupa przyzwyczajona do ciągłych zmian i niepewności – wynika z raportu Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego „JustStart2. Studiując w świecie niepewnego jutra: perspektywy, sprawczość i wizje przyszłości pokolenia Z.”
Pokolenie Z to pokolenie ludzi urodzonych od końca lat 90. XX do początku lat 10. XXI. Jest to pokolenie „internetowe”, dorastające w pełni scyfryzowanym społeczeństwie.
Celem badania była m.in. chęć przyjrzenia się temu, jak zmieniło się spojrzenie studentów na pracę i studia w związku z pandemią COVID-19. Przeprowadzono je wśród kilkuset studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego od września 2021 r. do stycznia 2022 r. Składało się m.in. z ankiet CAWI, wywiadów grupowych i dodatkowo – wywiadów eksperckich.
Jak wyjaśniła zastępczyni kierownika Inkubatora UW Barbara Holli, podstawowy wniosek z badania jest taki, że „pokolenie Z jest przyzwyczajone do ciągłej zmienności świata dookoła i że oni sobie z tym dają radę, jak surferzy na fali. Są przyzwyczajeni do tego, że co chwila coś się dzieje”.
Więcej:
https://raporty.iuw.edu.pl/raport-2022_2/
jp