Opracowanie efektywnego systemu wytwarzania wodoru przy pomocy energii z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) jest celem konsorcjum zawiązanego przez Akademię Górniczo-Hutniczą (AGH) w Krakowie, Instytut Energetyki i Grupę LOTOS SA. W jego ramach inżynierowie spróbują uczynić produkcję tego nośnika energii bardziej ekologiczną.
Tak zwany zielony, czyli zeroemisyjny wodór można uzyskać poprzez elektrolizę wody, a zatem rozdzielanie H2O pod wpływem przyłożonego do niej zewnętrznego napięcia elektrycznego. Ta metoda jest niemal w stu procentach ekologiczna, ale pod warunkiem, że użyta energia elektryczna pochodzić będzie z produkcji wykorzystującej odnawialne źródła, czyli np. energię pochodzącą ze słońca, wiatru lub wody.
Żadna z obecnie dostępnych metod elektrolizy, a więc np. w roztworze alkalicznym, przy wykorzystaniu niskotemperaturowych elektrolizerów z membranami polimerowymi, czy wreszcie ta prowadzona w elektrolizerach wysokotemperaturowych, nie jest na dzień dzisiejszy tak popularna czy szeroko stosowana. Metody te są droższe oraz mniej efektywne w porównaniu np. do reformingu parowego gazu ziemnego. Naukowcy pracują jednak na tym, aby uczynić proces elektrolizy bardziej wydajnym, stabilnym i tańszym – informuje AGH.
jp