Naukowcy z Politechniki Lubelskiej (PL) prof. Emil Sasimowski oraz mgr inż. Łukasz Majewski z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych stworzyli biodegradowalną kompozycję polimerową przeznaczoną do wytwarzania opakowań, jednorazowych naczyń i sztućców, które ulegają naturalnemu rozkładowi pod wpływem czynników biologicznych.
Nasza kompozycja składa się z polimeru i napełniacza pochodzenia roślinnego. Biodegradowalny polibursztynian butylenu stanowiący osnowę kompozycji, wymieszany jest z 10% do 50% zmielonych otrębów pszennych o wielkości ziaren poniżej 0,2 mm – mówi prof. Emil Sasimowski z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych.
Dzięki zastosowaniu otrębów, stanowiących produkt uboczny przemiału zbóż, koszty zastosowania opracowanej kompozycji polimerowej są niższe w porównaniu do nienapełnionych tworzyw biodegradowalnych.
Wynalazek lubelskich naukowców został doceniony na Międzynarodowych Wystawach Wynalazków Geneva Inventions 2022 oraz iENA 2021 otrzymując dwa złote medale.
jp