Miasto Lublin wraz z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie podpisały porozumienie o współpracy skupiające się na kooperacji w obszarze badań, analiz oraz projektów naukowych związanych z naukami społecznymi.
Jednym z głównych celów porozumienia jest cykliczna realizacja „Diagnozy Lubelskiej”, czyli kompleksowej diagnozy społecznej obejmującej miasto Lublin, a w dalszej perspektywie także województwo lubelskie. Badania realizowane w ramach porozumienia pozwolą na systematyczne monitorowanie sytuacji mieszkańców Lublina, ich potrzeb, opinii i oczekiwań oraz zachodzących w tym obszarze zmian.
Współpraca na linii nauka-biznes-samorząd stanowi jeden z fundamentów rozwoju współczesnych miast akademickich – jest też jedną z misji współczesnych uniwersytetów. W przypadku Lublina ścisła współpraca nauki i samorządu jest dziś znakiem rozpoznawczym, a akademickość oraz wzmacnianie potencjału naukowego miasta uznano za jeden z kluczowych obszarów Strategii Lublin 2030 – powiedział dr Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.
jp