Opracowanie innowacyjnego systemu wsparcia decyzji diagnostycznych i terapeutycznych opartego na algorytmach sztucznej inteligencji w opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży – to cel projektu „Mentalio”, nad którym prace rozpoczęto w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Poza specjalistami z dziedziny psychiatrii uczestniczą w nim również specjaliści IT reprezentujący spółkę Nivalit. Całość finansowana jest w ramach konkursu ogłoszonego przez Agencję Badań Medycznych.
Jak informuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, „Mentalio” to pierwszy tego typu projekt, który pozwoli wykorzystać sztuczną inteligencję w celu dogłębnej oceny stanów psychicznych i emocjonalnych pacjentów.
W ramach badania klinicznego, w którym weźmie udział prawie 1500 pacjentów w wieku 13-21 lat, a także ich rodzice i opiekunowie, zespół za Szpitala Uniwersyteckiego opracuje autorskie kwestionariusze przeznaczone zarówno dla rodziców, jak i pacjentów oraz specjalistów. System „Mentalio”, po wprowadzeniu danych z ankiet, będzie sugerował klinicyście nie tylko prawdopodobne diagnozy, ale również zalecenia dotyczące wyboru skutecznej ścieżki diagnostycznej.
jp