Tandemowy spektrometr mas z kwadrupolem i analizatorem czasu przelotu Q-TOF to kolejny sprzęt zakupiony w ramach projektu pod nazwą „Centrum badawcze prośrodowiskowych i energooszczędnych materiałów oraz technologii” CeBMaT na Politechnice Lubelskiej (PL).
Zakupiony spektrometr pozwala zidentyfikować lub zbadać stężenie kilkudziesięciu tysięcy związków organicznych, nawet wtedy, gdy występują one w złożonych mieszaninach, a ich stężenie jest na poziomie ppb, czyli jednej cząsteczki na miliard. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch mechanizmów oddzielania od siebie jonów substancji w badanych próbach – mówi prof. dr hab. Małgorzat Pawłowska, kierownik Katedry Konwersji Biomasy i Odpadów w Biopaliwa, Wydział Inżynierii Środowiska PL.
Celem projektu CeBMaT jest powstanie infrastruktury badawczej. Swoim zakresem badawczym obejmie obszary wiedzy skupione wokół energetyki, inżynierii środowiska, inżynierii materiałowej oraz systemów opto i mechatronicznych niezbędnych do sterowania procesami technologicznymi.
jp