Dr Błażej Ślązak z Instytutu Botaniki Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Krakowie i mgr Martyna Rogala z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wraz z naukowcami z Uniwersytetu Las Palmas de Gran Canaria i szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsala, zbadali endemiczne gatunki fiołków z Wysp Kanaryjskich. Wyniki ich badań opublikował „Scientific Reports”.
Przebadane gatunki (Viola anagae, V. palmensis, V. cheiranthifolia oraz V. odorata) występują na wyspach w bardzo różnych środowiskach – od lasów subtropikalnych po suchy wierzchołek wulkanu Teide.
Naukowcy przyjrzeli się zwłaszcza cyklotydom – produkowanym przez rośliny związkom chemicznym. Posiadają one właściwości owadobójcze, które biorą udział w obronie roślin. Mieszaniny cyklotydów zależą od danego gatunku i środowiska, w którym roślina występuje.
Wnioski z badań pokazują, jak rośliny dostosowują swoje peptydy obronne do różnych środowisk i podkreślają rolę cyklitydów jako markerów w chemosystematyce – informuje Instytut Botaniki PAN.
jp