Przeobrażeniami relacji społecznych wynikającymi z cyfryzacji domów, popularyzacją wiedzy o zdrowiu w XX i XXI wieku i wyzwaniami dla bezpieczeństwa pracy w czasach cyfrowej transformacji zajmą się naukowcy nagrodzeni w konkursie CHANSE. W 12 z 26 wybranych projektach wezmą udział naukowcy z Polski – informuje Narodowe Centrum Nauki (NCN).
CHANSE (Collaboration of Humanities and Social Sciences in Europe), to jeden z trzech międzynarodowych programów typu ERA-NET koordynowanych przez NCN.
W konkursie CHANSE „Transformations: Social and cultural dynamics in the digital age” złożono 366 wniosków, z czego 90 zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu, a wśród nich wyłoniono 26 zwycięskich projektów. W gronie laureatów jest 12 zespołów badawczych z Polski, w tym jeden projekt DigiPatch z polską liderką na czele – prof. dr hab. Małgorzatą Kossowską z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Celem projektu jest zbadanie roli mediów elektronicznych w odchodzeniu od społeczeństwa otwartego w stronę społeczeństwa „patchworkowego,” opartego na zamkniętych grupach, o silnej tożsamości i silnych więziach wewnątrzgrupowych.
Więcej:
https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/CHANSE_Call_The_Full_list_of_selected_projects.pdf
jp