27 stycznia przypadała rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dzień ten obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Co roku z tej okazji w Uniwersytecie Jagiellońskim (UJ) w Krakowie odbywa się sesja naukowa organizowana przez uczelnię, Towarzystwo Lekarskie Krakowskie i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Otwierając spotkanie, rektor UJ prof. Jacek Popiel wyraził przekonanie, że w miarę upływu czasu i odchodzenia bezpośrednich uczestników tragicznych wydarzeń sprzed ponad 80 lat, wzrasta potrzeba utrwalania pamięci o nich i przekazywania prawdy historycznej następnym pokoleniom. Pamięć ta szczególnie rezonuje z obecnymi krwawymi konfliktami na świecie – w Ukrainie, Izraelu i Strefie Gazy.
Prof. Igor Gościński, prezes Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, który wraz z prof. Aleksandrem Skotnickim jest współinicjatorem spotkań w rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, przedstawił informacje o historycznym dorobku zespołu skupionego wokół „Zeszytów Oświęcimskich”. Wydawnictwo to stanowi dziś jedno z najlepiej usystematyzowanych źródeł wiedzy o Holokauście.
jp