Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ) w swojej pracy opublikowanej na łamach „Clinical Microbiology Reviews” prezentują i omawiają najnowsze odkrycia związane z biologią molekularną wirusa SARS-CoV-2.
Krakowscy wirusolodzy przedstawiają w niej podsumowanie istniejących danych dotyczących replikacji tego wirusa w różnych tkankach, zarówno u pacjentów, jak w modelach tkankowych ex vivo – informuje UJ.
Chociaż uważa się, że płuca są miejscem replikacji SARS-CoV-2, zakażeni pacjenci często zgłaszają inne objawy, sugerujące problemy z przewodem pokarmowym, sercem, układem sercowo-naczyniowym, nerkami, układem nerwowym czy trzustką. Czy zatem COVID-19 jest chorobą układu oddechowego czy ogólnoustrojową?
W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie autorzy publikacji przeprowadzili szeroką analizę wyników własnych oraz dostępnych w literaturze i podjęli próbę wyjaśnienia, które narządy mogą potencjalnie być celem dla wirusa SARS-CoV-2. W ich ocenie zakażenie wirusem nie ogranicza się tylko do układu oddechowego, a pacjenci umierający na COVID-19, często umierają z powodu niewydolności wielonarządowej.
Więcej:
https://cmr.asm.org/content/34/2/e00133-20
jp