Na łamach czasopisma „Nature” opublikowano wyniki międzynarodowych badań z udziałem polskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). Wskazano w nich, jakie czynniki genetyczne mogą wpływać na ciężki przebieg choroby COVID-19.
Dr Karolina Chwiałkowska, pracownik naukowy z Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych UMB oraz Alexander Teumer z Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych UMB, wspólnie z blisko 3500 naukowcami z ponad 1200 jednostek naukowych i klinicznych z całego świata, od marca 2020 roku prowadzili badania, aby odpowiedzieć na pytanie: jakie czynniki genetyczne mogą wpływać na fakt, że u niektórych pacjentów chorujących na COVID-19 rozwija się ciężka, zagrażająca życiu choroba wymagająca hospitalizacji, podczas gdy inni odczuwają tylko łagodne symptomy, lub nie występują u nich żadne objawy chorobowe?
W ramach projektu „COVID-19 Host Genomics Initiative” zwrócono uwagę na trzy warianty genów FOXP4, DPP9 oraz TYK2, wpływające na reakcję układu immunologicznego w odpowiedzi na zakażenie SARS-CoV-2. Potwierdzono też, że istotną rolą odgrywa palenie tytoniu oraz nadmierna masa ciała.
jp