W „Biochimica et Biophysica Acta” i „International Journal of Molecular Sciences” opublikowano wyniki badań zespołu dr hab. Magdaleny Szczerbowskiej-Boruchowskiej z Katedry Fizyki Medycznej i Biofizyki Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie i dr hab. Agaty Ziomber-Lisiak z Katedry Patofizjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum (UJ CM) w Krakowie, których celem było poszukiwanie nowych markerów wykrywania tzw. wczesnej otyłości.
Badaczki postanowiły wykorzystać narzędzia analityczne oparte na rentgenowskiej analizie fluorescencyjnej, aby monitorować zachodzące wraz z rozwojem otyłości zmiany pierwiastków śladowych w tkankach szczurów. Ich celem było zidentyfikowanie markerów wczesnego stadium otyłości wśród pierwiastków chemicznych – informuje UJ.
Badaczki z Krakowa podkreślają, że głównym celem ich badania było poszerzenie wiedzy na temat patogenezy otyłości oraz jej powikłań, co może się przyczynić do ich szybszego i łatwiejszego wykrywania.
jp