Zespół z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej (PW) stał na czele konsorcjum, w skład którego wchodziły też: Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 SA oraz spółka Hagmed, które stworzyło Mobilną Platformą Kryminalistyczną (MPK) do szybkiego zbierania i analizowania danych z miejsca ataku terrorystycznego lub katastrofy.
MPK to laboratorium kryminalistyczne zainstalowane w rozkładanym 20-stopowym kontenerze. Składa się z sześciu modułów. Umożliwiają one dokumentowanie miejsca zdarzenia, wykonanie badań biologicznych i daktyloskopijnych, analizy zabezpieczonych telefonów komórkowych i nagrań z monitoringu oraz rekonstrukcję zdarzeń na podstawie danych balistycznych – informuje PW.
Głównym zadaniem Mobilnej Platformy Kryminalistycznej jest udzielenie wsparcia grupom śledczym dokonującym oględzin rozległego i skomplikowanego pod względem kryminalistycznym miejsca zdarzenia, bezpośrednio w jego sąsiedztwie – zwraca uwagę dr hab. inż. Jędrzej Mączak, prof. PW, kierownik projektu.
jp