Opracowane przez studentów z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej (PK), materiały hydrożelowe, które mogą pełnić rolę innowacyjnych opatrunków III generacji do zastosowania w leczeniu martwicy skóry, zostały nagrodzone srebrnym medalem podczas wystawy EUROINVENT – European Exhibition of Creativity and Innovation w rumuńskich Jassach.
Rozwiązanie stworzone na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki jest dedykowane pacjentom z trudno gojącymi się ranami oparzeniowymi skóry, odleżynowymi oraz owrzodzeniowymi – informuje PK.
Brak odpowiedniej pielęgnacji takich ran może prowadzić do miejscowej martwicy (nekrozy) skóry, a także zakażenia bakteryjnego, które w skrajnych przypadkach skutkuje amputacją kończyny lub nawet śmiercią.
Opatrunki hydrożelowe tworzą odpowiednie środowisko do gojenia się ran, a przy tym dostarczają substancje lecznicze wspomagające proces gojenia. Innowacyjność systemów hydrożelowych z PK polega na ich wielofunkcyjności: tworzą barierę dla drobnoustrojów, nie przywierają do rany, pochłaniają wysięk z rany i dostarczają substancji o działaniu bakteriobójczym oraz wspomagającym gojenie.
jp